Zegarki kieszonkowe. Historia i czasy dzisiejsze. Czy ktoś w ogóle je nosi?

Zegarki kieszonkow - Tissot Savonnette

Pierwsze zegarki kieszonkowe były dziełem Petera Henleina, mieszkańca Norymbergii. Niemiecki ślusarz stworzył prawdziwe dzieło sztuki w XV wieku, na długo przed tym, jak wyprodukowano pierwsze zegarki naręczne.

Konia z wozem temu, kto w dzisiejszych czasach wskaże osobę, która nosi zegarek kieszonkowy. Jeżeli nie obracacie się w kręgach królewskich to raczej na pewno takiej persony nie znacie. Nie jest to z całą pewnością efekt jakiejś szczególnej niechęci do noszenia tego typu zegarków, a raczej efekt postępu technologicznego i trendów, które obecnie pasują.

Zanim jednak przejdziemy do współczesnych zegarkach wróćmy jeszcze do historii zegarków kieszonkowych.

Historia zegarków kieszonkowych

Od stworzenia pierwszego zegarka kieszonkowego, do powiedzmy “masowej” produkcji, minęło kilkadziesiąt lat. Peter Heinlen dopiero w roku 1524 rozpoczął regularną produkcję czasomierzy. Zegarki te początkowo zyskały oczywiście uznanie w zachodniej Europie. Pierwsze modele były w kształcie jajka i co bardzo ciekawe, nie posiadały szkła. Początkowo zegarki były na tyle duże, że doprawdy ciężko je było schować gdziekolwiek i tak naprawdę kieszonkowymi nie były.

Pierwszy zegarek kieszonkowy
Pierwszy uchwycony zegarek kieszonkowy. Obraz namalowany został w roku 1560 w epoce renesansu przez Maso de San Friano. Na obrazie widnieje postać ówczesnego księcia Florencji Cosimo I de Medici. Obraz można obecnie obejrzeć w Muzeum Nauki w South Kensington, w Londynie.

Rok 1675 przyniósł jednak znaczne zmiany w wyglądzie tych niezwykle ciekawych czasomierzy. To właśnie tym czasom zawdzięczamy dzisiejszy ich wygląd. Pomysłodawcą tego “stylu” był Charles II z Anglii, który spopularyzował ten nowy sposób noszenia zegarków w całej Europie i Ameryce Północnej. Również wtedy zegarki posiadały już szkiełka, a same czasomierze w końcu zaczęły uchodzić za towar luksusowy. Jedynym ich minusem w ówczesnych czasach był fakt, że w ciągu jednej doby potrafiły zgubić “zaledwie” kilka godzin. Dopiero po 1750 r. wprowadzono tzw. wychwyt kołkowy, który pozwolił na dokładniejsze działanie czasomierzy.

Od tej pory zegarki kieszonkowy cieszyły się niezmiennie rosnącą popularnością, zwłaszcza w Europie i obu Amerykach. W 1865 roku firma American Watch wyprodukowała i sprzedała ponad 50.000 takich czasomierzy. Wkrótce inne firmy dołączyły do masowej produkcji zegarków kieszonkowych. Dopiero I Wojna Światowa zmieniła bieg nie tylko naszych dziejów, ale i tego rodzaju zegarków. Na froncie takie czasomierze po prostu nie sprawdzały się. Oczywiście w kręgach kolekcjonerów zegarków takie czasomierze są nadal bardzo pożądane, a kwoty tych najbardziej unikalnych mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych.

XVI-wieczny zegarek kieszonkowy
Jeden z niewielu zachowanych w dobrym stanie zegarków kieszonkowych z tego okresu

Zegarki kieszonkowe dzisiaj

Choć historia zegarków kieszonkowych ma już ponad 500 lat, dzisiaj bardzo rzadko możemy spotkać kogoś, kto taki zegarek posiada. Jeżeli już ktoś zegarek posiada, to jest to zegarek naręczny, co oczywiście dziwić nie może, bo jest to zdecydowanie bardziej praktyczne.

Należy tutaj także nadmienić, iż zegarki kieszonkowe są nadal produkowane zarówno przez tych największych, jak i nieco mniejszych producentów. Nie jest też tak, że nikt ich nie kupuje. Istnieje spore grono kolekcjonerów oraz osób wyznających nadal zasady klasycznej elegancji, które takie zegarki kupują i noszą regularnie. Jedno jest pewne. Nie jest to obecnie produkt masowy, a przeznaczony raczej dla osób kochających sztukę zegarmistrzowską.

Chcielibyśmy jednak przedstawić Wam kilka argumentów, dla których taki rodzaj zegarka warto mieć, a tym samym przekonać Was, do zakupu takiego zegarka

  • Prestiż

Jeżeli chcesz podkreślić swój status podczas ważnego spotkania, zegarek kieszonkowy będzie w tym bardzo pomocny. Rzadki widok takiego czasomierza z całą pewnością wzbudzi respekt wśród współpracowników i potencjalnych klientów lub inwestorów.

  • Styl

Chcesz wyróżnić się z tłumu na bankiecie lub wieczornej gali? Nie znamy innego elementu ubioru, który lepiej podkreśliłby Twojego poczucia stylu. Zegarki kieszonkowe wyposażone są w łańcuszek, więc mimo faktu, iż czasomierz przez większość czasu znajduje się w kieszeni kamizelki czy spodni i tak wiadomo, że go posiadamy.

Zegarek kieszonkowy Thomasa Shelby z serialu Peaky Blinders
Główny bohater serialu “Peaky Blinders” nie rozstawał się ze swoim zegarkiem kieszonkowym praktycznie nigdy
  • Hobby

Osoby posiadające ciekawe hobby, a takim niewątpliwie jest sztuka zegarmistrzowska, odbierane są przez innych jako osoby interesujące i posiadające unikalną wiedzę.

  • Inwestycja

Zegarek kieszonkowy wybrany “z głową” to także doskonała inwestycja na przyszłość. Taki zegarek być nie może nie zwiększy swojej wartości w ciągu 10 lat, ale w naprawdę długiej perspektywie, przekazywany z pokolenia na pokolenie może okazać się unikatem na skalę światową.

Zegarki kieszonkowe. Nasze propozycje

Mamy głęboką nadzieję, że ten artykuł przybliżył Wam tematykę tych niezwykłych czasomierzy. Na koniec pragniemy zaprezentować Wam kilka propozycji zegarków kieszonkowych, w sam raz na początek.

Zegarek kieszonkowy Dalvey Open Face

Zegarki kieszonkowe. Dalvey Open Face

Zegarek kieszonkowy Aerowatch Savonnette

Zegarki kieszonkow - Tissot Savonnette

Zegarek kieszonkowy Orient

Zegarki kieszonkowe. Zegarek Orient

1 comment

  1. Fajny artykuł, sam właśnie zastanawiam się nad jakimś zegarkiem kieszonkowym. Niestety ceny są wysokie, zastanawiam się nad opcją zakupu zegarka vintage natomiast proponowany przez Was Tissot też wygląda bardzo ciekawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *