Zegarki garniturowe. 15 eleganckich propozycji dla facetów z klasą

Zegarki garniturowe

Zegarki garniturowe posiadają zbiór pewnych wspólnych cech, dzięki którym można je określać właśnie takim mianem. Panuje powszechna opinia, że zegarek garniturowy, to zegarek drogi lub bardzo drogi. Nic bardziej mylnego. Wbrew pozorom łatwiej jest znaleźć zegarki garniturowe poniżej 500 zł, niż jakiekolwiek inne. 

Zegarki garniturowe kojarzą nam się jednoznacznie z eleganckim ubiorem i przez to są często pomijane przy uzupełnianiu garderoby. Bardzo niesłusznie. Tego rodzaju zegarki nadają się nie tylko do garnituru. Owszem, typowego  garniturowca nie założymy do odzieży sportowej, ale wbrew pozorom zegarki tego typu są bardzo uniwersalne.

Nie jest też tak, że elegancki zegarek założymy na nadgarstek tylko raz, np. z okazji ślubu czy jakiejkolwiek innej formalnej uroczystości. Przy odpowiednim wyborze taki czasomierz możemy nosić praktycznie codziennie.

Zatem, jakie są cechy zegarków garniturowych i na co zwracać uwagę?

  • Niewielki rozmiar

Zakładając garnitur lub nawet samą koszulę, musimy wziąć ten czynnik mocno pod uwagę. Zegarek z bardzo szeroką lub wysoką kopertą zwyczajnie nie zmieści się pod mankiet marynarki czy koszuli.

Inna sprawa, że zegarek garniturowy ma być dodatkiem do całej garderoby, więc nie powinien zwracać na siebie zbytniej uwagi. Stąd należy pamiętać o tym, że rozmiar ma znaczenie.

  • Rodzaj paska

Mając na myśli zegarek garniturowy, musimy oczywiście wziąć pod uwagę “jedynie” dwa rodzaje pasków. Bransoleta i pasek skórzany. To co wybierzemy zależy praktycznie tylko od naszych preferencji. Dla jednych wygodniejsza będzie bransoleta, dla innych skórzany pasek.

W przypadku pasków skórzanych możliwości wyboru jest cała masa. Ogranicza nas tylko fantazja, tym bardziej, że możemy wybierać również z wielu materiałów i rodzajów skóry. Aligator, struś, wół, do wyboru do koloru.

  • Kolor tarczy

Ubiór formalny przywodzi na myśl raczej stonowane kolory, a więc i kolorystyka tarczy zegarka, nie powinna zbytnio rzucać się w oczy. Nie oznacza to też, że musi być nudno. Ecru, biel, czerń, brąz, granat, zieleń. Do wyboru mamy naprawdę sporą gamę kolorów i nie ma tutaj żadnych jasnych wytycznych a propos tego co należy wybrać.

Inna sprawa, że tarczę zegarka przynajmniej w najmniejszym stopniu należy dostosować do naszej garderoby, czy to tej codziennej, czy też eleganckiej.

  • Cyfry i indeksy

Zegarki garniturowe zazwyczaj wyróżniają się minimalizmem. Istnieje kilka wyjątków od tej reguły, jednak w większości zegarki garniturowe będą posiadały delikatne indeksy bez cyfr lub cyfry rzymskie zamiast arabskich. Dlaczego?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, ale odpowiedź, która przychodzi nam na myśl jest prosta. Rzymskie cyfry lub ich brak przywodzą na myśl klasykę i elegancję.

  • Rodzaj zapięcia paska

Najbardziej eleganckie zegarki będą wyposażone w tzw. zapięcie motylkowe. Nie jest to konieczność, jednak taki rodzaj zapięcia podkreśli formalność samego zegarka, jak i całego ubioru.

  • Rodzaj koperty

Koperta w zegarku garniturowym nie może lub nie powinna mieć dziwnych kształtów. Okrągły lub tzw. “kostka” to dwa rodzaje kopert, które jak najbardziej wpiszą się w kanon zegarka garniturowego. Każde odstępstwa od tej “normy” mogą być w towarzystwie odebrane jako brak wyczucia stylu.

Zegarki garniturowe. 15 najciekawszych propozycji

Tyle teorii. Pora na praktykę. Poniżej przedstawiamy listę 15 najciekawszych propozycji zegarków garniturowych od 100 zł wzwyż, posegregowane od najtańszego, do najdroższego.

1. Orient Bambino FAC00005W0

2. Bering Classic 11139-452

3. Roamer Classic Line 70985641_22_07

Roamer Classic Line 70985641_22_07

4. Orient Esteem FDB08001W0

A man's best friend #watch #wristwatch #orient #automatic #pennyloafers #orientesteem #orientwatch

A post shared by Giorgio Mattiuzzo (@giorgiomattiuzzo) on

5. Orient Bambino FAC00002W0

6. Zeppelin Hindenburg LZ129 ZE 7036_3

7. Junghans Max Bill Quartz 041.4461.00

8. Orient Star

9. Davosa Heritage Quartz

Davosa Heritage Quartz

10. Seiko Presage

11. Doxa II Duca

12. Aerowatch 1942 Chrono Quartz 83926.AA03

Aerowatch 1942 Chrono Quartz 83926.AA03

13. Junghans Chronoscope – model w innej kolorystyce

14. Epos Limited Edition 3431.878.20.35.25

15. Epos Emotion 3390.302.20.38.25

Epos Emotion 3390.302.20.38.25

1 comment

  1. Oceniając te zegarki garniturowe śmiało można stwierdzić, że te najdroższe Eposy są najpiękniejsze. I one mi najbardziej pasują. I takie garniturowce są dodatkiem co pasują do całej stylizacji. Którą ja bym stworzył. Ale tematem tego są zegarki a nie stylizacje modowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *