W jakie zegarki inwestować i dlaczego cierpliwość to najważniejsza cnota inwestora?

04.09.2017 Ciekawostki

Zanim odpowiemy sobie na pytanie: W jakie zegarki inwestować? Powinniśmy zadać nieco inne: Czy w ogóle warto inwestować w zegarki?

Jeden rabin powie tak, drugi powie nie, jednak znamy przynajmniej kilka ciekawych przykładów z życia wziętych, które jasno pokazują, że warto inwestować w zegarki. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to inwestycja długofalowa. Jeżeli dzisiaj kupimy zegarek, a sprzedamy go za miesiąc czy rok, to z całą pewnością na tej transakcji stracimy.

Czy warto inwestować w zegarki?

My jesteśmy tym rabinem, który twierdzi, że tak. Może dlatego, że jesteśmy „z branży”, a może dlatego, że znamy ludzi, którzy posiadają kolekcje warte setki tysięcy lub miliony złotych? A może dlatego, że zdarzyło nam się zarobić na takiej transakcji. Powodów jest wiele, jednak prawda jest taka, że bez ogromnej wiedzy inwestować nie warto.

No bo niby skąd przeciętny Kowalski ma wiedzieć, jaki zegarek kupić, żeby za 50 lat zyskać na transakcji? Tak samo jak nie każdy nadaje się do grania na giełdzie, tak właśnie nie każdy nadaje się do inwestowania w zegarki.

W jakie zegarki inwestować

Jak zacząć inwestować w zegarki?

Wiedza, wiedza i jeszcze raz wiedza. Żeby rozpoznać wartościowy zegarek musimy znać się na mechanizmach, musimy poznać historię zegarmistrzostwa, a w końcu musimy także mieć bystre oko potrafiące rozróżnić podróbkę od oryginału.

Przyda się także umiejętność korzystania z internetu. Bardzo często zdarza się, że ktoś niedoinformowany sprzedaje wartościowy zegarek za bezcen. Właśnie wtedy możemy wykazać się wiedzą i sprytem. Ale takie okazje można porównać do trafienia „6” w Totolotka. Szansa jest, ale nikt nie da nam gwarancji, że to my trafimy główną wygraną.

Tak więc jeśli chcesz wkręcić się w branżę, powinieneś przeczytać przynajmniej kilkanaście książek, poznać kilkusetletnią historię zegarmistrzostwa, wybrać swoją niszę (np. zegarki lotnicze lub zegarki szwajcarskie) i liczyć na…

Szczęście

Tak samo jak w hazardzie i miłości, bardzo istotny jest fart. Możesz być przecież doskonałym biznesmenem po najlepszych studiach ekonomicznych, ale bez szczęścia skończysz najwyżej jako szeregowy pracownik w dużej korporacji na kierowniczym stanowisku.

Tak samo jest z zegarkami. Bez szczęścia w wieku 60. lat zorientujesz się, że w Twojej kolekcji co prawda są ciekawe zegarki, ale Twoje dzieci i wnuki za to nie wyżyją.

Pewnie sądzisz, że takich szczęściarzy po prostu nie ma i że na zegarkach aż tak bardzo zarobić się nie da. A jednak. Pewien pan na polecenie przełożonego, nabył zegarek pod koniec służby wojskowej w Niemczech. Przez lata nie pozbył się żadnego elementu z zestawu – przez 50 lat trzymał wszelkie dokumenty i części z nim związane. Troska o to, choć jak sam właściciel przyznaje – zupełnie bezcelowa, przyniosła mu wielkie szczęście.

W jakie zegarki inwestować?

Nie da się jasno określić i posegregować w odpowiednie kategorie zegarków, w które warto i nie warto inwestować. Gdyby dało się to zrobić, wiele ludzi mogłoby dzisiaj powiedzieć: Zarobiłem setki tysięcy złotych na zegarkach. Czy znacie kogoś, kto może tak o sobie powiedzieć? No właśnie.

Oto kilka podpowiedzi jak podejść do tematyki inwestowania w zegarki i w jakie zegarki inwestować:

Dekalog inwestora:

  1. Bądź specjalistą w temacie. Czasomierze muszą stać się twoją pasją.
  2. Odwiedzaj lokalnych zegarmistrzów oraz okoliczne ryneczki i giełdy staroci. Można tam czasem znaleźć nieoszlifowany diament.
  3. Ucz się języków. Rynek polski to tylko ułamek całego świata zegarkowego.
  4. Wybieraj jedynie zegarki cieszące się sławą wśród ludzi z branży. Omijaj zegarki modowe.
  5. Wybieraj raczej zegarki mechaniczne, nie kwarcowe.
  6. Nie trać czasu na śledzenie wartości zegarka co tydzień czy co miesiąc. Taką inwestycję musisz potraktować długofalowo.
  7. Naucz się sam identyfikować oryginalność zegarków. Pytając ludzi z branży, możesz narazić się na podkupienie zegarka np. na ogólnodostępnej licytacji.
  8. Znajdź swoją niszę i zostań specjalistą np. w dziedzinie zegarków wojskowych lub lotniczych. To pozwoli Ci zwiększyć szansę na znalezienie prawdziwej perełki.
  9. Dbaj o zegarek, w który inwestujesz. Oddawaj go na regularne przeglądy zegarmistrzowskie.
  10. Zegarka nie odnawiaj, jeśli coś się zepsuje kupuj tylko oryginalne części. Pozwól zegarkowi starzeć się w naturalny sposób. Patyna na tarczy nada tylko charakteru zegarkowi. Jeżeli go odmalujesz, w oczach kolekcjonera taki zegarek nie będzie miał już żadnej wartości.