Skeletony i semi-skeletony, czyli zegarki z sercem na wierzchu

Zegarki typu skeleton i semi-skeleton (zwane także open heart) cieszą się obecnie ogromną popularnością. Nic w tym dziwnego. Chcąc wyróżnić się z tłumu zdecydowanie lepiej sięgnąć po zegarek, który jest piękny, ale też przykuwa uwagę designem. 

Pierwszy skeleton (z ang. szkieletor) powstał około roku 1820. Wówczas takie zegarki były rzadkością i mogli sobie na nie pozwolić tylko najbardziej majętni ludzie. Dodatkowo były one tworzone jedynie na zamówienie, co jeszcze mocniej podkreślało status właściciela takiego czasomierza.

Dzisiaj coraz więcej marek decyduje się na rozwiązania typu skeleton.

Obecna technologia pozwala na masowe tworzenie takich zegarków przy jednoczesnym zachowaniu atrakcyjnej ceny. Takie połączenie sprawia, że zegarki te cieszą się wciąż rosnącą popularnością, a więc kolejne brandy zasypują nas takimi czasomierzami.

W zasadzie na palcach jednej ręki można by zliczyć producentów, którzy jeszcze na taki krok się nie zdecydowali.

Czym jest zegarek typu skeleton i semi-skeleton?

Zasada działania takiego zegarka jest oczywiście podobna do tradycyjnych czasomierzy. Skeleton to nic innego jak zegarek z tarczą wykonaną ze szkła. Dzięki temu możemy podziwiać wnętrze zegarka, z często bardzo skomplikowanymi i efektownymi mechanizmami.

Złośliwi twierdzą, że tego typu zegarki noszą jedynie nowobogaccy, którzy pragną jedynie błyszczeć w otoczeniu. Nie ma w tym naszym zdaniem ani krzty prawdy. Owszem, wszyscy nosimy zegarki, które są przecież elementem męskiej biżuterii w jakimś celu.

Oprócz tych praktycznych, istnieją także pobudki mocno indywidualne, jak chęć wyróżnienia się z tłumu czy uzupełnienia swojej kolekcji o właśnie taki rodzaj zegarka. Jaka jest jednak różnica między ludźmi, którzy w zaciszu domowym podglądają mechanizm przez przeszklony dekiel, umiejscowiony z tyłu zegarka, a tymi, którzy chcą delektować się pięknym wnętrzem na co dzień? Naszym zdaniem żadna.

Obydwie grupy łączy pasja do sztuki zegarmistrzowskiej.

Skeleton vs semi-skeleton

O ile pojęcie skeletonu już wyjaśniliśmy, o tyle wypadałoby wyjaśnić czym jest semi-skeleton.

Oczywiście jest to zegarek działający na identycznej zasadzie, jednak z częściowym przeszkleniem umożliwiającym podziwianie tylko kawałka mechanizmu. Nazwa może być trochę myląca, ale po głębszym zastanowieniu w pełni zgodzimy się z tym nazewnictwem.

Semi-skeletonami są zegarkami z każdym innym przeszkleniem, niż całościowym (skeletonem). Zdarza się, że czasomierze mają tylko małe okienko z podglądem mechanizmu, a i tak, że np. dolna połowa tarczy daje wgląd w serce zegarka.

Gdybyśmy chcieli być bardzo skrupulatni, musielibyśmy mówić też o quater-skeletonach, ale nie ma to większego sensu, więc przedrostek “semi” należy traktować jako “częściowy”.

Mechanizmy i ceny zegarków typu skeleton

Jak już wspomnieliśmy, tarcza skeletonu wykonana jest zazwyczaj ze szkła. Nie jest tak zawsze, ponieważ często producenci decydują się na zupełne wykluczenie jakiegokolwiek materiału. Mostki i półmostki wykonane są zazwyczaj z ażuru. W nieco odmienny sposób skonstruowane jest także koło zębate takiego czasomierza.

Obecnie skeletony i mechanizmy nadające się “do pokazania” tworzą nie tylko najbardziej renomowane marki. Coraz więcej producentów tzw. zegarków modowych sięga po tego typu rozwiązania. Taki zegarek możemy kupić już od kilkuset złotych wzwyż.

Są i takie czasomierze, za które trzeba zapłacić kilkaset tysięcy złotych. Wszystko zależy od renomy marki i kompilacji znajdującej się w środku zegarka.

Co najlepiej wybrać? O to nasze propozycje:

Zegarek męski Epos Limited Edition 3429.199.20.55.25

 

 

Piękny czasomierz marki Epos, która znana jest właśnie z produkcji czasomierzy typu skeleton. Mechaniczny zegarek z szafirowym szkłem o sporych wymiarach – 45 mm szerokości. W środku zegarka bije Unitas 6947 z 48 godzinną rezerwą chodu. Nic dodać, nic ująć.

Cudowny zegarek o sporych gabarytach. Tylko dla odważnych panów, którzy na co dzień chodzą raczej w mniej formalnych garniturach

Zegarek męski Big Mechanical Skeleton Aerowatch Renaissance 57931.AA01

 

 

Zdjęcie jednego z użytkowników międzynarodowego forum zegarkowego Watchuseek. Pięknie zdobiony mechanizm odsłonięty przez szafirową tarczę.

Rozmiary jeszcze większy, niżeli w przypadku wyżej opisywanego Eposa. 46mm, czyli coś na naprawdę spory nadgarstek. Mechanizm Unitas 6498-1. Dekiel zegarka jest również przeszklony szafirowym szkłem.

Zegarek męski Epos Passion 3434.183.24.34.25

 

 

Tym razem czasomierz, który będzie nieco mniej przykuwał uwagę. I to jest właśnie zaleta semi-skeletonów. Odsłaniają część mechanizmu, przez co są bardzo dyskretne i uważane są za znakomite uzupełnienie bardzo formalnego ubioru.

Prezentowany Epos z kolekcji Passion jest tego najlepszym przykładem. Dosyć cienki (11,1 mm) i nie tak wielki jak poprzednicy (44 mm). Idealnie schowa się pod mankietem koszuli. Wyprodukowany tylko w 999 sztukach.

Zegarek męski Atlantic Worldmaster Open Heart Mechanical 52951-41-21R

 

 

Bardziej dźwięczną i wdzięczną nazwą od “semi-skeleton” jest zdecydowanie “open heart”. Taki też zwrot producent zdecydował się dodać do nazwy zegarka. Opisywany Atlantic ma wycięte niewielkie okienko między godziną 7, a 9.

Niewielkie rozmiary (41 mm) sprawiają, że jest to czasomierz idealnie wpisujący się w pojęcie zegarka garniturowego i w pełni eleganckiego.

Zegarek męski Orient Classic Automatic FDB08002B0

 

 

Teraz propozycja dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą przeznaczyć na zegarek więcej niż 1000 zł. Orient z kolekcji Esteem to świetny, casualowy czasomierz, który z pewnością przypadnie do gustu wielu osobom.

Prosty design, znany choćby z innej kolekcji tego samego producenta – Bambino – okraszony niewielkim okrągłym okienkiem zwyczajnie nie może się nie podobać. Dodatkowo zegarek występuje w kilku wersjach kolorystycznych.

Zegarek męski Fossil Grant Automatic Blue ME3102

 

 

Jeżeli żadna z powyższych propozycji nie przypadła wam do gustu, mamy jeszcze jeden zegarek, który odsłania swoją kompilację, a który nieco różni się od poprzedników. Mowa o Fossilu z kolekcji Grant Automatic Blue.

Zegarek modowy, który jednak świetnie będzie prezentował się w bardzo nieformalnych stylizacjach. Dedykowany osobom młodym, raczej rozpoczynającym swoją przygodę ze światem zegarków.

Zegarek męski Orient Power Reserve CFHAA003D0

 

 

Żeby nie było, że skeletony to jedynie eleganckie zegarki za kilka tysięcy złotych. Tym razem usportowiony Orient ze wskaźnikiem rezerwy chodu. Niewielkie, okrągłe okienko odsłania in-house’owy mechanizm Orienta.

Prostokątny kształt koperty sprawia, że zegarek będzie wyglądał świetnie zarówno do sportowego ubioru, jak i casualowej stylizacji z marynarką.

Wszystkie zaprezentowany zegarki skeleton i semi-skeleton możecie znaleźć w naszym sklepie internetowym. Większość opisywanych zegarków kupicie z 10% zniżką 🙂

 

1 comment

  1. Skeletony oraz semi-skeletony to też piękne i nowoczesne mechanizmy zegarkowe. Wiele osób chciałoby aby taki model znalazł się na jego lub jej ręku. Najbardziej osiągalny jest ten ostatni Orient.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *