Marki, które musisz znać – zegarki Citizen

18.07.2017 Marki Warto przeczytać

Gdy dzisiaj myślimy o innowacji to na myśl przychodzi nam głównie nowy iPhone, Tesla, SpaceX i kilka innych firm, których wyceny giełdowe przyprawiają o zawrót głowy.

Zapominamy, całkowicie niesłusznie, o technologiach, które są zdecydowanie bardziej przyziemne i pomagają nam w codziennym życiu.

Czym byłoby nasze życie bez mopa do podłogi i jak radzilibyśmy sobie z prowadzeniem auta bez automatycznych wycieraczek samochodowych?

Prawdopodobnie bylibyśmy w stanie poradzić sobie bez nich, ale dużo lepiej nam się żyje, gdy wspomniane wynalazki mamy na wyciągnięcie ręki. Inna sprawa, że te same wynalazki, będące przełomowymi w dniu premiery, dzisiaj – mówiąc kolokwialnie – trącą myszką.

Patrząc na to jak rozwijają się wszelkie gałęzie biznesu, faktem jest, że z biegiem czasu każdy produkt potrzebuje innowacji. Podobnie jest z zegarkami.

Historia zegarków Citizen

Japonia, 1918 rok. Gdy w Europie powoli wygasał największy konflikt zbrojny w dotychczasowych dziejach ludzkości, w kraju kwitnącej wiśni na świat przyszła marka, która na stałe wpisała się do annałów zegarmistrzostwa.

Citizen rozpoczął działalność pod nazwą Shokosha Watch Research Institute jako firma specjalizująca się w produkcji zegarków i specjalistycznych urządzeń pomiarowych. Firma raptem sześć lat po wyprodukowaniu pierwszego zegarka kieszonkowego (ten powstał w 1924 roku), przyjęła nazwę Citizen Watch Company. Dlaczego?

Prawdopodobną przyczyną zmiany nazwy była długoterminowa strategia firmy, zakładająca międzynarodową ekspansję oraz misja stworzenie zegarków dla wszystkich obywateli: mniej lub bardziej majętnych – obywateli całego świata.

Nazwa lepiej przyswajalna „gaijinom” (z japońskiego – obcokrajowcom) z pewnością miała większe szanse na zdobycie popularności niż marka, której nazwę ciężko wymówić większości przedstawicieli zachodniej kultury.

Citizen – zegarki naznaczone innowacją

Pierwszą innowacją jaką Citizen wprowadził na rynek był odporny na wstrząsy zegarek Parashock.

Było to w 1956 roku i niespełna trzy lata później, firma ogłosiła światu, że ten sam model zegarka jest również wodoszczelny.

Jak na tamte czasy obydwie te funkcje były nadzwyczaj innowacyjne.

Mijały lata, a Citizen nie tylko umacniał swoją pozycję na międzynarodowym rynku zegarków, ale również pracował nad kolejnymi technologiami.

Efektem wieloletniej pracy inżynierów była premiera kolekcji, w której zastosowano technologie rodem z kosmosu.

W 1970 roku Citizen wypuścił zegarek X-8 Chronometer wyposażony w tytanowe elementy, wykorzystane do tej pory głównie w przemyśle kosmicznym. Ale to nie koniec kosmicznych technologii zaadaptowanych do zegarków Citizen.

Na globalną scenę wchodzi Eco-Drive

Gdy w 1976 roku założono przedsiębiorstwo komputerowe Apple Inc., Citizen przedstawił światu kolejną nowinkę technologiczną rodem z filmów s-f.

Technologia Eco-drive

W skrócie – technologia ta polegała na ładowaniu akumulatora zegarka poprzez panele słoneczne umieszczone na wierzchu tarczy zegarka tak jak w kalkulatorach. Wprowadzenie takiego rozwiązania wiązało się z tym, że wymiana baterii w zegarku kwarcowym nie była już potrzebna.

Jak to działa w praktyce?

Dziś Eco-Drive po dekadach ewolucji działa następująco: światło (tak słoneczne, jak i sztuczne) jest wychwytywane przez miniaturowe ogniwa świetlne umieszczone na spodniej stronie tarczy zegarka, a następnie jest przetwarzane w energię elektryczną. Wnętrze tarczy w tym przypadku pełni funkcję baterii słonecznej, ale panele są ukryte pod tarczą, która teraz może przybierać przeróżne kształty i kolory.

Energia elektryczna gromadzona jest w specjalnej mikrokomórce, która jest akumulatorem.

Dzięki temu zegarek z systemem Eco-Drive ma wystarczający zapas energii, który pozwala na prawidłową pracę w sytuacji całkowitego odcięcia od źródła zasilania (światła).

Oczywiście z biegiem lat technologia Eco-drive była cały czas rozwijana i tak na przełomie XX i XXI wieku rezerwa chodu zegarków z tą technologią zwiększyła się aż czterokrotnie.

Eco-Drive Ring Solar

Rozwój technologii Eco-Drive doprowadził do premiery takich modeli zegarków Citizen, w których światło przenika nie tylko przez samą tarczę, ale również przez pierścień na styku koperty i zewnętrznej części tarczy.

W przypadku zegarka wyposażonego w taki rodzaj napędu Eco-Drive mówimy o technologii określonej mianem Eco-Drive Ring Solar. Dzięki niej zegarek od momentu pełnego naładowania, jest w stanie pracować w zupełnej ciemności nawet do 720 dni (w zależności od modelu).

Odbieranie danych z satelity

Citizen kontynuując innowacyjne tradycje jako jeden z pierwszych producentów zegarków na świecie pokazał modele, które odbierały dane z satelit. Od lat firma jest pionierem w zakresie zegarków synchronizowanych satelitarnie zasilanych światłem (Eco-Drive Satellite Wave).

Gdy możliwa stała się dokładna synchronizacja czasu, nawet na środku oceanu, okazało się, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Po zejściu na ląd kontrolowanie i korygowanie dokładności wskazań czasu odbywać się może także za pośrednictwem fal radiowych (system Radio Controlled).

Zegarek odbiera i przetwarza informacje otrzymane drogą radiową, wskazując perfekcyjnie aktualny czas. Niezwykle w tym przypadku jest to, że model zegarka sterowany falami radiowymi, działa z dokładnością do 1 sekundy na milion lat!

Serce, które bije dla fanów zegarków na całym świecie

To jak ważny dla zegarmistrzowskiego świata jest Citizen jest niepodważalne, a jeżeli dodamy do tego fakt, że Citizen Watch Company jest także obecnie największym wytwórcą mechanizmów oraz części do zegarków na świecie. Cóż. To po prostu robi niesamowite wrażenie.

Mechanizmy sygnowane marką Miyota wykorzystywane są przez wielu czołowych producentów zegarków. Możemy je znaleźć nawet w popularnych modelach zegarków marek modowych.

Co niezwykle istotne Citizen należy do nielicznej grupy marek wykorzystujących do produkcji swoich zegarków mechanizmy tylko i wyłącznie własnej produkcji.

Citizen a sprawa polska

Pisząc o marce Citizen nie wypada nie wspomnieć o tym, iż ambasadorem tej niezwykle popularnej marki zegarków jest w Polsce Jerzy Dudek.

Triumfator piłkarskiej Ligi Mistrzów z Liverpoolem, wybitny reprezentant Polski, a obecnie popularny ekspert telewizyjny jest związany z firmą od 2014 roku.

Użyczając swojego wizerunku, sportowiec z całą pewnością przyczynił się do tego, że japońska marka również w naszym kraju cieszy się olbrzymim zaufaniem i zainteresowaniem klientów.

Co nas, jako jednego z autoryzowanych punktów sprzedaży zegarków marki Citizen w Polsce, ogromnie cieszy.