Dlaczego warto nosić zegarek?

Istnieje spore grono osób, które uważa, że naręczny zegarek to relikt przeszłości, zastąpiony na dobre przez smartfona. Oczywiście nie zgadzamy się z tą tezą i w poniższym tekście podamy kilka powodów, dla których warto go nosić.

Zanim jednak do tego przejdziemy przypomnimy historię z przeszłości, dokładnie z czasów, kiedy zegarki naręczne tak naprawdę zyskały na znaczeniu.

Historia zegarka naręcznego w skrócie, czyli dlaczego warto nosić zegarek (będąc żołnierzem)

Do pierwszej dekady XX wieku utrzymywał się trend, w którym to kobiety nosiły niewielkie zegarki owinięte wokół nadgarstka. Mężczyźni chcąc wiedzieć, która aktualnie jest godzina, używali do tego zegarków kieszonkowych, zawieszonych na łańcuszkach, które chowano w przeznaczonej specjalnie do tego kieszeni.

Jednak wraz z nastaniem I wojny światowej (o ciekawostkach zegarkowych z okresów I i II wojny światowej możecie dowiedzieć się z tekstu na naszym blogu), kiedy to synchronizacja działań stała się niezwykle istotna, zegarki naręczne zyskały uznanie również w oczach mężczyzn.

Chcąc pozostawić nieskrępowane niczym dłonie piechurzy, lotnicy oraz artylerzyści zapomnieli o “kobiecości” omawianych zegarków, stawiając na wygodę i funkcjonalność.

Początkowo zatem, wyśmiewane przez społeczeństwo jako trend odpowiedni tylko dla kobiet, zegarki zakładane na nadgarstek stały się normą. Czy jednak teraz – wiele lat po zakończeniu konfliktu od którego zaczęła się popularność naręcznych czasomierzy, nastaje ich schyłek, choćby przez ich brak funkcjonalności? Oczywiście, że nie!

Oto 5 powodów dlaczego warto posiadać oraz nosić zegarek

1. Stanowi o szyku i stylu właściciela

Zakres akceptowalnej biżuterii dla mężczyzny jest ograniczony. Wielu z  nas  uważa, że tylko dwie rzeczy mogą ich “zdobić” – wartościowy zegarek oraz obrączka ślubna. O ile obrączka ma dosyć ograniczoną możliwość określenia stylu jej właściciela, o tyle odpowiedni zegarek może powiedzieć dużo o mężczyźnie, który go nosi.

Czasomierz marki Junghans podkreśli status jego właściciela, G-Shock od Casio pokaże zamiłowanie do sportu czy też niezawodności, natomiast zegarek Timberland będzie świetnym uzupełnieniem aktualnej garderoby, co jeszcze bardziej doda szyku jego posiadaczowi

Czy istnieje bardziej klasyczne odzwierciedlenie stylu niż odpowiedni zegarek? Śmiemy wątpić.

2. Pomaga zaoszczędzić czas i być bardziej punktualnym

Takie określenie może wydawać się trywialne, ale po głębszym zastanowieniu, nabiera ono sensu. Sprawdzając czas w telefonie często wpadamy w pułapkę powiadomień wyświetlających się na ekranie, błahy rzut oka na aktualną godzinę zmienia się w przeglądanie wiadomości i internetu, które zabiera stosunkowo dużo czasu, zwłaszcza jeśli zsumować wszystkie takie sytuacje w ciągu dnia.

Kiedy jednak nosi się zegarek – mniej prawdopodobne jest, że telefon stanie się narzędziem dekoncentracji, gdyż będzie oczywiście mniej powodów do patrzenia w jego ekran. Kiedy trzeba śledzić coś tak ważnego jak czas – warto sprawić sobie wyjątkowe urządzenie do pomiaru i zarządzania nim.

3. Będzie stanowić cenną pamiątkę dla przyszłych pokoleń

Hasło reklamowe jednego z producentów czasomierzy brzmi:

”Nigdy tak naprawdę nie jesteś właścicielem zegarka Patek Philippe. Przechowujesz go jedynie dla następnego pokolenia”

Pokazuje ono świetnie jaką wartość niosą ze sobą zegarki – i nie chodzi oczywiście o wartość materialną.  Zegarek nie musi być wart dużej kwoty, by stać się ważną pamiątką dla przyszłych pokoleń. Wystarczy, że będzie przeznaczony dla osoby, która odnajdzie w nim szereg wartości, które dla nas są ważne.

Zegarek Laco Birmingham
Źródło zdjęcia: www.ok-photography.de
Zegarek Laco Birmingham nawiązujący stylistyką do zegarków tej samej marki produkowanych na potrzeby II Wojny Światowej

4. Pomaga zachować dyskrecję

Nie potrzebuję zegarka, ponieważ mam telefon – taka odpowiedź często pada z ust młodego pokolenia, która teraz kwestionuje niekorzystne skutki ciągłego korzystania z telefonów komórkowych. Jednak warto zauważyć, że szukanie telefonu komórkowego przy różnych okazjach, aby sprawdzić czas, wygląda na dosyć rozpaczliwe.

Szybkie spojrzenie na nadgarstek jest znacznie lepszym sposobem na utrzymanie poczucia czasu na spotkaniu. O jakich okazjach mówimy? Choćby o ślubie, rozmowie rekrutacyjnej czy pogrzebie – zegarek jest znacznie bardziej subtelnym i wygodnym sposobem sprawdzania czasu. Nie wspominając o tym, jak odebrane byłoby przez towarzyszy wyciągnięcie telefonu podczas rozmowy.

5. Jest funkcjonalny

Każdy element inspirowany przez wojsko ma funkcjonalne wykorzystanie. Zegarki na rękę również należą do tej grupy. Tak jak już pisaliśmy – zegarki naręczne po raz pierwszy zostały użyte w XX wieku przez wojsko, aby zsynchronizować manewry podczas wojny.

Od tego czasu specjalistyczne zegarki były używane nawet w głębi oceanu przez nurków i wysoko na niebie przez lotników. Obecnie również każdy cywil może sobie pozwolić na specjalistyczny sprzęt od najlepszych firm, w naszym sklepie obecne są zegarki, na które zdecydowali się choćby komandosi z Lublińca .

Tak więc zegarki, wbrew opinii wielu ludzi, nie ograniczają się jedynie do pokazywania czasu. Przy wyborze odpowiedniej marki możemy zyskać wiele ciekawych opcji.

Mamy nadzieję, że ten krótki tekst pomoże wygrać dyskusję na temat wyższości zegarka nad telefonem komórkowym oraz przekona niezdecydowanych dlaczego warto nosić zegarek. Odpowiednio dobrany czasomierz może z czasem stać się nieodzownym towarzyszem życia.

1 comment

  1. Ja jestem zwolennikiem klasycznych zegarków. Jestem posiadaczem kilku takowych. Myślę też o kilku następnych. Zegarek to żaden relikt. Jeszcze wiele lat będzie okazem wielu kolekcji. Ale nie tylko. Nie mogę jakoś sobie wyobrazić Świata bez klasycznych zegarków. Ale być może takie osoby jak ja to po prostu deficyt i także skamieniałość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *