4 ciekawostki, które pozwolą ci spojrzeć na zegarki innej perspektywy

29.06.2017 Zegarki

Skąd wzięły się zegarki, kiedy czasomierze zadomowiły się na nadgarstku i kto wymyślił zegarek cyfrowy? Żeby poznać odpowiedzi na powyższe pytania nie musisz więcej szukać.

Bardzo możliwe, że w twoim otoczeniu znajduje się przedmiot, którego historia sięga kilku tysięcy lat. Już starożytni Sumerowie i Egipcjanie jako jedni z pierwszych pracowali nad przedmiotami mierzącymi upływ czasu.

Pierwsze zegarki wykorzystywały ruch słońca, wody lub piasku, czy zużycie świec. Przez kolejne stulecia próbowano innych metod, aż w końcu opracowano zegarki takie jakie znamy dziś.

Oczywiście obecne czasomierze nie mają nic wspólnego z ich starożytnymi odpowiednikami, ale nie zmiania to faktu, że wszystkie te narzędzia łączy jedno. Chęć ich twórców do zmierzenia upływającego czas. Wieki, które spędzono nad rozwojem technik mierzenia czasu przyniosły wiele ciekawych historii…

Zegarek nie tylko dla kaprysu 

Jedną najciekawszych ciekawostek dotyczących zegarków jest ta dotycząca Rolexa. Zegarki tej marki znanę są z solidności. Większość modeli tej marki jest w stanie sprostać nawet najbardziej ekstremalnym warunkom pogodowym.

Co znaczy ekstremalnych?

Dla przykładu Rolexa nosił między Sir Edmund Hillary podczas brytyjskiej wyprawy „Himalaya Expedition” w 1953 roku, podczas której jako pierwszy człowiek wspiął się na szczyt Mount Everest.

Co musiał znieść zegarek w trakcie wyprawy? Wysokie ciśnienie, skoki temperatury, olbrzymi mróz oraz mnóstwo niesprzyjających czynników klimatycznych i terenowych. Czy którykolwiek z nich sprawił, że zegarek przestał działać? Absolutnie nie.

Zegarek na nadgarstku? Przestań, przecież to dla bab…

Zegarki znane w obecnej formie noszone na nadgarstku stały się w popularne dopiero w czasach I Wojny Światowej. Wcześniej zegarek naręczny był uznawany za kobiecą biżuterię.

Dopiero podczas działań wojennych żołnierze zaczęli nosić zegarki wokół nadgarstków zamiast na szyjach, czy w kieszeniach. Zmiana ta, choć prozaiczna, wynikała z czystej ergonomii i okazała się strzałem w dziesiątkę.

Żołnierzom i pracownikom fabryk pozwoliło to sprawdzać czas bez sięgania do kieszeni. W praktyce dało to olbrzymią swobodę w używaniu broni i narzędzi różnego rodzaju.

Pierwszy kalkulator w zegarku?

Umówmy się, że dzisiaj nikogo już nie zszokuje funkcja kalkulatora w zegarku, ale 40 lat temu? Zegarki z wbudowanym kalkulatorem zostały po raz pierwszy wprowadzone do sprzedaży w 1970 roku.

I choć dzisiaj mamy do czynienia ze smartwatchami z bardzo zaawansowanymi funkcjami, to wtedy widok kogoś z zegarkiem z kalkulatorem musiał wywoływać zdziwienie.

Co  ciekawe, mimo że moda na tego rodzaju zegarki minęła, w dalszym ciągu są one produkowane. Na chwile obecną najbardziej godna uwagi jest seria marki Casio Data Bank, chociaż z drugiej strony, zegarki Timexa popularne pod koniec lat 80-tych dzisiaj trzymają się równie dobrze jak Casio.

Jaki jest najbardziej rozpoznawalny zegarek świata?

Ok. Teoretycznie na to pytanie nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny, ale każdy miłośnik sztuki zegarmistrzowskiej powie ci, że najbardziej rozpoznawalnym zegarkiem świata jest Omega Speedmaster Professional. Po roku 1969 zwana Omegą Moon Watch.

Zegarek ten został wybrany przez NASA do podboju Księżyca. 20 lipca 1969 roku Neil Armstrong, Edwin Aldrin Jr. i Michaela Collins mieli te zegarki podczas lotu na Księżyc, ale tylko Edwin Aldrin Jr. miał ten czasomierz na nadgarstku podczas księżycowego spaceru.

Ciekawostką jest też to, że ten sam model Omegi towarzyszył astronautom także w kolejnych misjach Apollo.

Mówi się, że szczęśliwi czasu nie liczą, ale czy kolekcjoner zegarków nie może być szczęśliwym człowiekiem?

Odpowiedź na to pytanie na pewno nie jest oczywista, ale jedno jest pewne. Osoby, których hobby są zegarki z pewnością znają więcej ciekawostek związanych z branżą, jednak…

Jeżeli twoja wiedza w tym temacie jest ograniczona, a mimo to chcesz zabłysnąć w towarzystwie opowiadając zegarkowe anegdoty, to kilka ciekawostek opisanych powyżej z pewnością ułatwi zadanie.

Nie musisz dziękować 😉